۱۳۹۰ دی ۱۴, چهارشنبه

اینترنت ملی یا دروغ ملی!؟

در روزهای اخیر تب اینترنت اون هم از نوع ملی بالا رفته و چند مقام نه چندان آشنا و بعضا آشنا صحبتهایی را در این زمینه نموده اند. پس از گرفتن بازخورد از کاربران اینترنت در این چند روز می توان اضطراب برخی از کاربران را مشاهده نمود. جالبتر از آن موجی که راه افتاده و مدام می گوید اینترنت ملی یعنی بسته شدن اینترنت بطور کامل. بنده در این مقاله کوتاه و مختصر شرح خواهم داد که اینترنت ملی یک دروغ ملی بیش نبوده و طبق اظهار نظرهای شده از جانب اشخاص آگاه و نا آگاه نه تنها تا دو هفته دیگر که حتی 22 بهمن هم بسته نخواهد شد و اینترنت کماکان به کار خود ادامه خواهد داد.
البته این راه هم بگویم که سعی میشود که اینترنت مختل شود و یا بر بخشهایی مانند فیلتر شکنها تاثیر منفی بگذارند که این اصلا ربطی به بسته شدن اینترنت ندارد و مسیله دیگری است.
حال به گوشه از دلایلم اشاره خواهم نمود.
1- گفته شده که به کافی نتها اعلام شده تا چند روز آینده باید دوربین مداربسته نصب کنند و یا کارت شناسایی از مشتریان طلب کنند. خوب اگر این موضوع صحت داشته باشد  اینترنت که قطع باشد چه لزومی به کنترل مصرف کننده است اصلا  اینترنت بسته شده مصرف کننده در کافی نت چه چیزی مصرف میکند؟
2- از اواخر دهه سال 70 رسما نام اینترنت ملی به زبان آورده شد و اگر در اینترنت جستجو کنید این پروژه بارها قرار شد افتتاح شود که نشد. و یکدفعه قرار بر این میشود که تا دوهفته دیگر اینترنت ایران به طور کامل قطع شود.
3- فرض که اینترنت جهانی قطع شود آنهم تا چند روز آینده و آنوقت اینترنت ملی جایگزین آن گردد، حالا شما یک جستجو نمایید در بسیار از سایتها ایرانی چه تجاری و چه غیر تجاری حتی دولتی و حکومتی متوجه خواهید شد که اغلب سرورهای آنها در خارج از کشور می باشد و در واقع جزوی از اینترنت جهانی هستند که با قطع شدن آنها ارتباطشان با کاربران ایرانی قطع خواهد شد. مگر آنکه به سرورهای داخلی مهاجرت نمایند.
4- باز با فرض مهاجرت کلیه سایتهای مجاز و مورد تایید به سرورهای داخل کشور، آنوقت اینهمه سرور کجا نصب شده که بتواند میزبانی اینها را بپذیرد. کافیست تنها یک جستجوی ساده در فروشندگان هاست نمایید تا متوجه شوید که سرورهای ایرانی اصلا موجود است یا نه و اگر موجود است کیفیت و قیمتشان را با یک نمونه آمریکایی و یا اروپایی مقایسه نمایید.
5- هنوز در کشور امکان برقراری ارتباط پرسرعت بالای یک مگابایت از نظر زیرساخت موجود نیست. البته باید از موارد خاص در برخی نقاط صرف نظر کرد اما فقط کافیست تا با یک آی اس پی صحبت کنید که حاضر باشد به شما اطلاعات فنی بدهد آنوقت خواهید فهمید که زیر ساخت کشور در بخش خانگی چقدر قدیمی و مستهلک است. هنوز سیستم فیبر نوری در اغلب نقاط کشور بطور کامل راه نیافتاده و اگر در برخی نقاط راه افتاده شبکه در آن نقاط دو گانه است یعنی ترکیبی از کابل مسی و فیبر نوری است که البته جالب است بدانید که سیستم adsl تنها فعلا در ایران بر روی کابل مسی قابل اتصال است. به غیر از موارد بسیار خاص و محدود و آنهم نه برای کاربرد خانگی، بلکه برای انتقال دیتا در حجم زیاد بین مراکز مخابراتی و مراکز خاصی که مجوزهای لازم را داشته باشند.
6- حال فرض کنید که اینترنت ایران از بقیه دنیا به طور کامل قطع شود آنوقت تکلیف محتوای این شبکه چه می شود. یه نگاه به سایت تبیان بیاندازید که یکی از قدیمیترین تولید کننده های محتوا در فضای مجازی ایران است. اصلا اینترنت ملی بدون محتوا ملی چه معنایی دارد؟ در ضمن تکلیف ایمیل چه میشود؟ وقتی سند و رسیو به طور کامل با دنیای خارج قطع شده است. سرورهای یاهو، گوگل و باقی سرویس دهندگان رایگان ایمیل که نمیتوانند به داخل کشور خدمات دهند.
7- با بسته شدن اینترنت جهانی تکلیف این همه آی اس پی و شرکت های خدمات دهنده اینترنت چه می شود. آیا این شرکتها با از دست دادن مشتریهایشان دیگر پا برجا می مانند. گفتم آی اس پی جالب است بدانید که تا کنون از این صنف صدایی در نیامده. حتی نگفته اند تکلیف ما چه می شود.
8- هزاران کافی نت امکان دارد ورشکست شوند. و صدها هزار نفر بیکار شوند. آیا دوستانی که اصرار دارند بگویند اینترنت بطور کامل سند و رسیوش قطع میشود به این موضوع فکر کرده اید.
9- بسته شدن اینترنت به طور کامل و یا حتی نسبی می تواند عوارض خطرناک تحریمی در فضای سیاسی کنونی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. از قطع سرویس جهانی به کلیه مصرف کنندگان حکومتی تا وضع تنبیه در سازمانهای حقوق بشر و حتی سازمان ملل.
10- آیا جمهوری اسلامی ایران از کشور چین پیشرفته تر و پولدلر تر است، چین با اینکه در این زمینه از ایران از نظر تکنولوژیک جلوتر است اما هرگز بدین صورت دست به خودکشی دیجیتال نزده و نخواهد زد.
و آخرین نکته:
دلایل زیادی است که دیگر نخواهم گفت چون حالا که فکر می کنم مبینم خیلیا، خیلی حرفها می زنند و خیلی چیزها میگویند، شنونده باید عاقل باشد و برای من جالبتر از همه، این است که با قطع اینترنت تکیف برادران جهادگر سایبری ساعتی هفت هزار تومان چه می شود؟
نه هرچه فکر می کنم تمام فاجعه یکطرف این فاجعه آخر یکطرف، تصور کنید فردای روزی که اینترنت قطع شود چه شورشی راه بیاندازن  این قشر زحمت کش، مخ لص . اغلبشون هم که آموزش دیده در امر شورش و ضد شورش هستند. 
کلام را تمام کنم و بگویم:
اول اندیشه وانگهی گفتار

 

پیشنهاد می شود بخوانید:

آیا «اینترنت ملی» می تواند راهی برای دور زدن فیلترینگ باشد؟ (بخش اول)

آیا «اینترنت ملی» می تواند راهی برای دور زدن فیلترینگ باشد؟ (بخش دوم)

آیا «اینترنت ملی» می تواند راهی برای دور زدن فیلترینگ باشد؟ (بخش سوم)

"پروکسی گیج کننده" نام پروژه جدید Tor برای فیلترشکنهای مخصوص ایرانیان است

آیا شبکه مخابراتی ايرديوم حلقه گمشده اینترنت چمدانی و ماهواره ای است؟ (بخش اول)

آیا شبکه مخابراتی ايرديوم حلقه گمشده اینترنت چمدانی و ماهواره ای است؟ (بخش دوم)

آیا شبکه مخابراتی ايرديوم حلقه گمشده اینترنت چمدانی و ماهواره ای است؟ (بخش سوم)

اینترنت "ماهواره ای" تنها راه عملی برای مقابله با اینترنت "ملی"

اینترنت ایران از نظر امنیت زرد و از نظر کیفیت سیاه است.

اینترنت ماهواره ای چیست

 

۳ نظر:

 1. دوست عزیز ، شما مثل این که خیلی جمهوری اسلامی ایران رو عاقل در نظر گرفتید ، اینترنت ملی داره میشه و الان هم تا حدودی شده ، ابزار ها و لوازم اون خریداری شده

  تمامی وب سایت های دولتی و حکومتی سرورشان داخل کشور است

  به مردم عادی اینترنت جهانی نخاهند داد

  ولی برای اینکه کارها پیش یرود شاید یه شیری برای بانک بکشند

  و به کافی نت ها اینترنت بین المللی بدهند با کارت ملی و هویت ذخیره کردن لاگ سایت هایی که دیده اید برای مدت 6 ماه و نصب دوربین مداربسته

  خلاصه دوست عزیز این اجرا میشه و تا الان هم شده ، تو داری اشتباه می کنی برو بیشتر تحقیق کن ، من وقت ندارم توضیح بدم تا قانع شی

  پاسخحذف
 2. بانی من:
  دوست عزیز شب دراز و قلندر بیدار
  من احتیاجی به تحقیق ندارم دیروز با یکی از دوستان صمیمی خودم که صاحب یکی از آی اس پی های معروف تهران و ایران هست تلفنی داشتم صحبت می کردم و حرفهایی که دوستم زدو نمی تونم بگم اما همینقدر بدونید که پروژه اینترنت ملی قابل اجرا نیست.
  البته اگر میلیاردها دلار بودجه برای این پروژه بذارن و برخی از مشکلات زیر ساختی حل بشه 5 تا 10 سال طول خواهد کشید. که اجرا بشه اونم در صورتی که بقول شما جمهوری اسلامی عاقلانه رفتار نکنه.
  که تا 5 الی 10 سال دیگه خیلی مسایل در دنیا و ایران شاید تغییر کنه
  پس دوست عزیز و ناشناس
  فقط اینو بگم که این یه جنگ روانیه که بعضی دوستان دوست دارن ادامه دار باشه
  مخصوصا دوستان حکومتی.
  وقتی نمی تونی سیستمی رو کنترل کنی تعدلشو بهم بریز.

  پاسخحذف
 3. تشکر از خرگوش و به امید ازادی

  پاسخحذف